29 Aralık 2015 Salı

Ton Balıklı Makarna? Tamam Tamam Bildiğiniz Gibi Değil.
"Şaka mı yapıyorsun ton balıklı makarna tarifi vermeyeceksin heralde?" demeyin.
"Hem bu bir tatlı blogu değil miyidi?" hiç demeyin.
Evet ton balıklı makarna tarifi var bugün.
Hayır aslında bu bir yemek bloguydu, yani öyle başlamıştım. Sanki tatlı blogu gibi bir havası var di mi? Değil, değil :)

Bir yemek için şükretmem gerekse bu makarna olurdu. Her gün yerim üşenmesem. Evet makarna yapmaya üşeniyorum.

Kendisi hakkında şarkılar bile yazdım.

Şeker lokumlu makarna...
Kendir tohumlu makarna...

Öyle değil tabi.

MAKARNA MAKARNA! Her şeylisi var. Of tamam, deli miyim neyim makarna işte.

Ben bunu kahvaltıda bile yiyorum. Sebzeli tambuğday makarnaya kat beyaz peyniri, al sana mis gibi kahvaltı. Sonuçta makarnanın çok türlüsü var, insan ona can atar.

Fotoğraflarını görmüş olduğunuz arkadaş ton balıklı, ricotta peynirli, cevizli, kuru domatesli falan. Doğaçlama takıldım. Sonucu harika oldu.

Önce kuru domates pestosu yapmakla başladım işe. Kuru domates yok derseniz, geçin o adımı, çünkü bazen bende de olmuyor, eklemiyorum.

Durun durun, ben de makarnayı Al dente yani diş üstünde? sevenlerdenim. Ha doğru, diş üstünde değildi di mi o? Dişe değendi galiba. İşte ondan. Kutunun üstünde yazan süre boyunca pişirince al dente olması gerekiyor ama eğer suyun içinde tutup hemen süzmezseniz hiç de aldente olmaz, çünkü o sıcaklıkla hala pişmeye devam eder. Hatta ben sapığım, 1-2 dakika da erken alıyorum eğer domatesli falan bir sos yapmışsam, sosla beraber pişiriyorum. Kesin bunu da tv şeflerinden falan gördüm ben, hatırlamıyorum. Hamur etmeyin makarnayı okuyucu, yazık:/Ben Barilla Castellane makarna kullandım, kendisini şeklinden dolayı pek bir severim ama fiyatı normal bir paket makarnanın yaklaşık 4 katı. Sebebini sorgulamuyorum, vardır bir bildiği Barilla'nın diyip geçiyorum. Yine de ben olsam ya Castellane ya da benzer dokulu yüzeyi olan bir makarnayı tercih ederdim. Tabi siz istediğiniz makarnayı kullanın.

Ricotta da bildiğimiz lor işte. Tahsildaroğlu'nun sürülebilir loru var. Bittikçe yenisini alıyorum, çok seviyorum. Ben ondan kullandım, siz normal lor kullanmak isterseniz kremayı 3-4 yemek kaşığı daha fazla ekleyebilirsiniz. Öncesinde loru bir çatalla iyice ezmeniz, veya robotta çekmeniz "paste" dediğimiz katı ama sürülebilir bir kıvam almasını sağlar. Aklınızda olsun bu da.

Ton balığı konusundaysa bir önerim yok. Valla yok. Ben kendi adıma hep Dardanel kullanıyorum, çocukluktan gelen alışkanlık. Siz ne seviyorsanız onu kullanın. İri taneli olması önemli değil üstelik. Light ton balığı tercih edebilirsiniz. Etmezseniz de balığı kutudan alınca 3-4 kat temiz kağıt mutfak havlusuna sarıp yağını alabilirsiniz.
Kuru Domates Pestolu, Ricotta ve Cevizli Ton Balıklı Makarna

4 kişilik / Yaklaşık 500 gr pişmemiş makarna için

Kuru Domates Pestosu

1 bardak kadar kurutulmuş domates
1/2 kap rendelenmiş parmesan
1/8 kap sızma zeytinyağı
2 diş sarımsak
10-12 tane fesleğan yaprağı

Bütün malzemeleri sürülebilir bir kıvam alana kadar çekin.

Veya

2 Büyük boy domates
2 diş sarımsak
4 - 5 yemek kaşığı zeytinyağ
1/2 kap taze rendelenmiş parmesan
5-6 tane fesleğen yaprağı

Domatesleri rendeleyin vey robotta çekerek püre haline getirin.
Sarımsağı mümkün olduğunca küçük doğrayın.

Yağı tavaya alıp kızdırın. Sarımsakları ekleyip 30 saniye kadar kavurun ve domatesi ekleyin. Ocağı kısıp, tavanın ağzını kapatmadan domatesler suyunu çekip karamelize olana kadar pişirin. Fesleğen ve parmesanı ekleyip 1-2 dakika daha pişirin ve ocaktan alın. (Domatesin tamamen suyunu çekmesi gerek, kenarlardan iyice karamelize olup kuruyor, sorun yok. Doğu kıvam o.)

Ton balıklı ve Ricotta Peynirli Sos için

2 büyük konserve tonbalığı (2x160gr)
6 yemek kaşığı  kuru domates pestosu pesto veya bir ölçü domates sosu (tarifi üstte)
1/2 paket (50ml) sıvı süt kreması
350 gr lor peyniri, tercihen sürülebilir kıvamda
1 bardak kadar iri doğranmış ceviz
Maydonoz, roka, fesleğen vs sevdiğiniz bir yeşillik
6 -7 yemek kaşığı zeytinyağı

Yeşillikleri iri kıyın.
Ton balığını 3-4 kat kağıt havluya sarıp, yağını süzdürün.

Bir tavada cevizleri 5-10 dakika kadar, orta ateşte kavurun. Tava biraz ılıyınca zeytin yağını ekleyin ve ısıtın. Pesto, krema, peynir ve ton balığını ekleyip hepsini karıştırın. 1-2 dakika pişirin.

Kullandığınız makarnayı üzerinde yazan süreye sadık kalarak pişirin. Sosla karıştırıp, üzerine doğranmış yeşillik serperek servis edin.1 yorum: